Kursy walut(PLN)    4.33 4.64 5.49 3.99
Znajdź na mapie
Typ Cena od Powierzchnia od
do do
Już cztery banki pożyczą więcej niż warte jest mieszkanie
2010-02-15
Już cztery banki pożyczą więcej niż warte jest mieszkanie: Allianz, mBank, MultiBank, a także Euro Bank

Kredyty hipoteczne o wartości przekraczającej cenę nieruchomości zaczynają wracać do gry. Po Allianzie, na finansowanie w całości mieszkania i kosztów okołokredytowych zdecydowały się również mBank i MultiBank (oba należą do BRE Banku). Ponad wartość nieruchomości, czyli na koszty związane z kredytem, a nawet na remont czy wykończenie mieszkania od dewelopera, jest już gotowy dodatkowo pożyczyć Euro Bank ? wynika z informacji niezależnej firmy doradztwa finansowego Gold Finance.

Banki uwierzyły w stabilizację cen mieszkań

Jeśli trend finansowania ponad 100 proc. wartości nieruchomości rozpowszechni się, z pewnością wpłynie to na ożywienie na rynku nieruchomości. ? Była to jedna z istotnych przyczyn dobrej koniunktury na rynku nieruchomości w poprzednich latach ? mówi Anna Stankiewicz, kierownik zespołu kredytów hipotecznych w Euro Banku i zwraca uwagę, że do powrotu do pożyczania więcej niż warte jest mieszkanie banki ośmieliła stabilizacja cen na rynku nieruchomości. ? Obniżki LTV czyli relacji wartości kredytu do ceny nieruchomości, które banki gremialnie przeprowadziły pod koniec 2008 r. wynikały przede wszystkim z obawy o spadek cen mieszkań czy gruntów w związku z kryzysem finansowym ? tłumaczy przedstawicielka Euro Banku.

Tymczasem, jak wynika z danych współpracującej z Gold Finance firmy monitorującej rynek nieruchomości redNet Consulting, średnia cena zakupu m. kw. mieszkania w 7 największych aglomeracjach Polski przez cały zeszły rok oscylowała wokół 7 tys. zł. Na zbliżonym poziomie rozpoczął się również ten rok.

Kto chce ponad 100 proc. kredytu ?

Kredyty na ponad 100 proc. czyli na mieszkanie oraz prowizję i ubezpieczenia związane z kredytem, szczególnym zainteresowaniem cieszą się wśród ludzi na dorobku, bez pieniędzy na wkład własny. Z takich ofert chętnie korzystają młode małżeństwa i single rozpoczynające życie zawodowe, którzy wolą od razu wydawać pieniądze na własne M niż finansować wynajem ? wynika z doświadczeń niezależnej firmy doradztwa finansowego Gold Finance. ? Mniejszą grupę klientów na tego typu kredyt stanowią osoby, które wolą zachować posiadane oszczędności. Inwestują je licząc na zysk wyższy niż koszty obsługi kredytu lub traktują te pieniądze jako zabezpieczenie w trudnych sytuacjach życiowych ? mówi Anna Stankiewicz.

Nadwyżka kwoty kredytu ponad wartość kupowanej nieruchomości w Allianzie, mBanku i MultiBanku może być przeznaczona wyłącznie na prowizje związane z jego udzieleniem, ubezpieczenia, a także opłaty sądowe i notarialne. W Euro Banku klient może również dostać kredyt na remont. ? Jako 100 proc. wartości nieruchomości traktujemy wówczas wycenę mieszkania po remoncie ? tłumaczy Anna Stankiewicz. Podobnie jest z budową domu ? w Euro Banku klient może otrzymać kredyt na pełne pokrycie kosztów budowy i zakupu działki oraz dodatkowe środki na cel dowolny łącznie do przyszłej wartości nieruchomości już po wybudowaniu. W takich przypadkach powyżej 100 proc. przyszłej wartości domu bank również kredytuje koszty prowizji i opłat bankowych. W Allianzie i Euro Banku kredyty na ponad 100 proc. są dostępne wyłącznie w złotych, w mBanku i MultiBanku również w walutach obcych.

Ubezpieczenie brakującego wkładu kosztuje

Klienci decydujący się na kredyty na ponad 100 proc. wartości nieruchomości muszą jednak pamiętać, że zazwyczaj wiąże się to z wyższymi kosztami. Przede wszystkim dłużej będą płacić za ubezpieczenie niskiego wkładu. Zazwyczaj banki pobierają 2,5 -3,5 proc. na 3 lata od brakującego wkładu. Jeśli bank za bezpieczny poziom uznaje kredytowanie 80 proc. wartości nieruchomości, przy kredycie na 110 proc. pobiorą ubezpieczenie od 30 proc. przyznanego kredytu. Po kilku latach znów upomną się o opłatę, będzie ona już niższa stosownie do spłaconego kapitału.

Źródło: Analityk Gold Finance - Halina Kochalska
Dziś w serwisie
Oferty nieruchomości: 2691
Katalog firm23
Zobacz oferty nieruchomości, których ceny uległy zmianie za ostatni:
Aktualności z rynku

Dane z raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera wskazują, że żeby stać się właścicielem domu jednorodzinnego w Warszawie, w większości przypadków musimy dysponować kwotą rzędu miliona złotych. W najbliższym czasie zwiększenie limitów cenowych w programie MdM może wpłynąć na wzrost konkurencyjności oferty deweloperów w stosunku do rynku wtórnego. Osoby zainteresowane zakupem nieruchomości powinna ucieszyć bardzo korzystna sytuacja na rynku kredytów hipotecznych.

W grudniu minionego roku w serwisie internetowym Narodowego Banku Polskiego ukazał się kolejny z cyklu raport o sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce, który powstał także z danych dostarczanych za pośrednictwem NSoft S.A.

Warto wiedzieć

Przeważnie każdy, kto przeprowadzał w życiu chociaż jedną transakcję na rynku nieruchomości stawał przed wyborem czy skorzystać z usług pośrednika działającego w obrocie nieruchomościami.

Od stycznia 2002 roku na rynku mogą pracować jedynie pośrednicy licencjonowani czyli tacy, którzy zdobyli odpowiednie uprawnienia zawodowe. Zanim powierzymy więc swoją, czasem życiową, transakcję wybranemu pośrednikowi powinniśmy go zweryfikować.

LocumNet Online