Kursy walut(PLN)    4.33 4.64 5.49 3.99
Znajdź na mapie
Typ Cena od Powierzchnia od
do do
Rynek nieruchomości w ocenie pośredników w obrocie nieruchomościami
2011-01-15
Zapytaliśmy pośredników w obrocie nieruchomościami o ocenę minionego roku. Ich opinia jest o tyle istotna, że pracują bezpośrednio przy transakcjach w kontakcie z klientem. Są uczestnikami negocjacji cenowych, mają możliwość widzieć zderzenie popytu z podażą. Ich pesymizm lub optymizm wynika z własnych biznesowych doświadczeń.


78,6 procent pytanych oceniło rok 2010 jako rok kryzysu. Taka opinia przeważa nawet w grupie tych pośredników, którym udało się przeprowadzić na rynku mieszkań czy gruntów więcej transakcji niż w roku 2009. Jedna trzecia pośredników zawarła bowiem w 2010 roku więcej transakcji na rynku mieszkań niż w roku 2009. Na rynku gruntów większą liczbę transakcji w roku 2010 sygnalizowało 20 proc. pytanych. Na rynku nieruchomości komercyjnych ponad 83,3 proc stwierdziło, że zawarło mniej transakcji niż w poprzednim roku. Przekonanie o kryzysie nie występuje więc razem ze spadkiem liczby transakcji. Ten paradoks oceny wynika z faktu, że pośrednicy sygnalizują wyraźne zmniejszenie swoich wynagrodzeń przy zwiększonym nakładzie pracy.

- Rok stracony pod względem biznesowym - mówi o minionym roku pośrednik w obrocie nieruchomościami a zarazem rzeczoznawca majątkowy Kazimierz Pochaba z agencji Best w Cieszynie - wysoko dochodowe w przeszłości biuro, które prowadzę od 14 lat, stało się firmą mało opłacalną. - Gdyby nie to że jestem rzeczoznawcą i mam dodatkowe źródło dochodu musiałbym się poważnie zastanowić czy nie zmienić branży - podkreśla. Ten wykwalifikowany specjalista opisuje jeszcze jedno zjawisko: ?Pośrednicy angażują do pracy nie przygotowanych pracowników z zadaniem przyjęcia w tygodniu określonych ilości ofert i sprzedaży w miesiącu określonej ilości nieruchomości. W tej sytuacji osoby te przyjmują nieruchomości po cenach stanowczo zawyżonych tylko po to aby w dalszym ciągu pracować?.

Patologie rynku dostrzega też pośredniczka w obrocie nieruchomościami Alicja Dorocińska z Grodziska Mazowieckiego: ?Niektóre biura zaśmiecają portale internetowe klonami ofert, czasami już nieaktualnych, nie podejrzewając, że umieszczając 4-5 stron takiego samego ogłoszenia zniechęcają klienta poszukującego do odwiedzania tych portali i obejrzenia pozostałych ofert. Na pewno byłoby łatwiej wszystkim biurom, gdyby udało się zmienić podejście sprzedających i przejście na umowy na wyłączność ? sugeruje Alicja Dorocińska Przypomnijmy, że umowa określana jako umowa na wyłączność to umowa zawarta tylko z jednym biurem nieruchomości. W umowie określa się wtedy wymagania wobec pośrednika w obrocie nieruchomościami oraz jego wynagrodzenie. Trudno jest określić wymagania gdy zleca się sprzedaż nieruchomości wielu biurom nieruchomości a tylko jedno może otrzymać pieniądze za doprowadzenie transakcji. W takiej sytuacji biura nie inwestują w kosztowną promocję ofert a jak podkreśla Dorocińska: ?Ze względu na dużą liczbę ofert sprzedaży duży wysiłek musimy włożyć w reklamę.?

Na co był popyt ?
Zdaniem 83,3 proc. pośredników dominowało zainteresowanie mieszkaniami o powierzchni od 30 do 50 mkw. Z ankiety wynika spadek zainteresowania lokalami o powierzchni do 30 mkw. i powyżej 50 mkw. Spadek zainteresowania wyraźnie koreluje z tendencją zniżkową cen ? ale w grupie lokali powyżej 50 mkw. Ceny najmniejszych lokali trzymają się dość stabilnie, i tylko niespełna 5 proc. zauważyło tendencje w tym segmencie rynku tendencję do wzrostu cen. Niemal trzy czwarte pytanych pośredników wskazuje, że ceny lokali powyżej 50 mkw. spadały.

Jeżeli chodzi o zainteresowanie domami i działkami budowlanymi to zdecydowanie ponad 90 proc. pośredników stwierdziło, że jeżeli już szukano domów to wyłącznie małych do 150 mkw., jeżeli poszukiwane były działki budowlane ? to te do 1000 mkw. ? ewentualnie popyt przesuwał się na działki siedliskowe czyli gospodarstw rolnych. Największymi przeszkodami zdaniem ponad 70 proc. pośredników ? były zbyt wysokie ceny a w konsekwencji też odmowy kredytowania przez banki.

Zapytaliśmy również pośredników w obrocie nieruchomościami o tendencje cenowe w roku 2010 w różnych grupach nieruchomości. Aż 42 proc. pośredników wskazało stabilność cen mieszkań małych do 30 mkw., 38 proc. pośredników zauważyło tendencje do obniżki cen w najbardziej pożądanej grupie lokali 30 do 50 mkw., a prawie trzy czwarte pytanych wskazało tendencje do obniżek cen w grupie mieszkań o powierzchni większej niż 50 mkw.; 60 proc. pośredników zauważało też malejące ceny działek budowlanych i siedliskowych. Ponad 52 proc. wskazało też na zniżkową tendencję cen najmu.

Ceny ciągle zbyt wysokie
Istniała duża trudność w przekonaniu sprzedających, że ceny znacznie spadły w porównaniu z wcześniejszym okresem wielkiego ich wzrostu i należy je znacznie obniżyć by zwrócić uwagę kupujących - zauważa Jadwiga Kaczmarek z Agencji Certus w Kołobrzegu.

Jedną z przyczyn utrzymywania się cen nieruchomości na dość wysokim poziomie, często przekraczającym możliwości finansowe potencjalnych kupujących, były ? prezentowane w mediach ? wypowiedzi wielu analityków i tzw. znawców rynku nieruchomości, zapowiadające rychły wzrost cen nieruchomości (w 2010 r.) na poziomie nawet do 10 proc. ? uważa pośredniczka w obrocie nieruchomościami Grażyna Czaplicka z Olsztyna i dodaje, że: ?Prognozy nie sprawdziły się, ale zostały pozytywnie przyjęte przez oferujących nieruchomości do sprzedaży, stąd brak chęci korekty cen?.

Zdaniem blisko 74 proc. pośredników banki zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów a na zbyt wysokie ceny nakładają się odmowy kredytowania z banków. Nie wszyscy jednak patrzą na kryzysową sytuacje pesymistycznie. Niektórzy ? jak pośrednik w obrocie nieruchomościami Łukasz Gilis z Milanówka ? dostrzegają pozytywne strony ?trudnego rynku?: Trudności na rynku nieruchomości spowodowały, że klienci zaczęli doceniać swojego pośrednika - sprzedający i kupujący więcej nas ?słuchają?, bo bez specjalisty bardzo trudno jest sprzedać nieruchomość za dobrą, rynkową cenę.

Optymistycznie patrzy też na rynek Danuta Hanuszewska z Agencji Forum w Gdyni: W ostatnich tygodniach można zaobserwować, że rynek wtórny obrotu nieruchomościami wychodzi z zapaści. Wzrasta ilość klientów poszukujących nieruchomości. Co najważniejsze można zaobserwować wzrost aktywności banków w udzielaniu kredytu.

Pracujcie wszyscy ? pieniądze otrzyma jeden Pośrednicy w obrocie nieruchomościami sygnalizują też obniżenie prestiżu zawodu: ?Nowe zasady przyznawania licencji zawodowych nie wpłynęły dobrze na wizerunek zawodu pośrednika ponieważ ilość nie idzie w parze z jakością. Biura zaczęły konkurować ze sobą obniżając wynagrodzenia na co zarówno sprzedający jak i kupujący reagują w ten sposób, że spodziewają się najwyższej jakości usług za przysłowiową złotówkę.? - twierdzi pośredniczka w obrocie nieruchomościami Katarzyna Jaroszewska z Kędzierzyna-Koźla.

Marian Łukuć z Bydgoszczy sugeruje, że ?brak konsolidacji pośredników powoduje drastyczne obniżanie poziomu wynagrodzenia, a co za tym idzie - jakości obsługi?.

Pośredniczka w obrocie nieruchomościami Henryka Wilczyńska twierdzi, że elementem stabilizującym ceny w 2010 roku był ?Program Rodzina na swoim?. Elementem ożywiającym rynek wtórny była natomiast zapowiedź ograniczenia RnS do rynku pierwotnego, które Henryka Wilczyńska recenzuje następująco: Znana jest już w Polsce sytuacja, gdy rząd by zaspokoić potrzeby deweloperów i ich malejące zyski, wprowadza tego typu ograniczenia. Henryka Wilczyńska zwraca też uwagę na następujący paradoks: Pomimo malejących wynagrodzeń od początku roku utrzymywała się tendencja wzrostowa cen mieszkań i tłumaczy to występującym w Polsce niedoborem tego dobra.

Anna Irczyc z centrum Delta w Gdańsku zauważyła kryzys nie tylko na rynku mieszkaniowym ?Wyraźnie zmalał popyt na rynku nieruchomości ? sygnalizuje - komercyjnych. poszukiwano małych powierzchni biurowych i magazynowych, z wyraźnym zwróceniem uwagi na koszty eksploatacyjne (szczególnie dot. ogrzewania, ochrony) i niski czynsz najmu?.

Reasumując ? obraz rynku opisywany przez pośredników w obrocie nieruchomościami nie jest optymistyczny. Widzą oni ciągle zbyt wysokie ceny ? bo popyt zgłaszają grupy o relatywnie niższych dochodach. Stąd pozorna obfitość ofert ? i zastój w transakcjach. Na tę sytuację nakłada się uzasadniona frustracja licznej grupy pośredników w obrocie nieruchomościami, szczególnie tych z wysokimi kwalifikacjami. Na ich nastrój niewątpliwie wpłynęła całoroczna wojna o licencje, brak zrozumienia ze strony rządu, że rynek ten powinien być przejrzysty a pracującym na nim specjalistom należy stawiać wysokie wymagania co do kwalifikacji i przestrzegania standardów etycznych. Tymczasem tych ? którzy domagali się wiedzy i standardów etycznych, sprawdzonych metod pracy spotyka lekceważenie ze strony rządowej zamiast wsparcia. Ciągle też stronę rządową i potencjalnych klientów trudno przekonać do zawierania umów o pośrednictwo w sprzedaży nieruchomości z jednym biurem pośrednictwa (tzw. umowa na wyłączność), a nie kilkoma. Polska jest takim dziwnym krajem, gdzie uważa się, że pośrednicy w obrocie nieruchomościami powinni w grupie co najmniej kilku starać się sprzedać tę samą nieruchomość, nawet ponosząc nakłady na promocję i reklamę zaś tylko jeden otrzymywałby za to wynagrodzenie.
Źródło: Polska Federacja Rynku Nieruchomości
Dziś w serwisie
Oferty nieruchomości: 2691
Katalog firm23
Zobacz oferty nieruchomości, których ceny uległy zmianie za ostatni:
Aktualności z rynku

Dane z raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera wskazują, że żeby stać się właścicielem domu jednorodzinnego w Warszawie, w większości przypadków musimy dysponować kwotą rzędu miliona złotych. W najbliższym czasie zwiększenie limitów cenowych w programie MdM może wpłynąć na wzrost konkurencyjności oferty deweloperów w stosunku do rynku wtórnego. Osoby zainteresowane zakupem nieruchomości powinna ucieszyć bardzo korzystna sytuacja na rynku kredytów hipotecznych.

W grudniu minionego roku w serwisie internetowym Narodowego Banku Polskiego ukazał się kolejny z cyklu raport o sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce, który powstał także z danych dostarczanych za pośrednictwem NSoft S.A.

Warto wiedzieć

Przeważnie każdy, kto przeprowadzał w życiu chociaż jedną transakcję na rynku nieruchomości stawał przed wyborem czy skorzystać z usług pośrednika działającego w obrocie nieruchomościami.

Od stycznia 2002 roku na rynku mogą pracować jedynie pośrednicy licencjonowani czyli tacy, którzy zdobyli odpowiednie uprawnienia zawodowe. Zanim powierzymy więc swoją, czasem życiową, transakcję wybranemu pośrednikowi powinniśmy go zweryfikować.

LocumNet Online